Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
93 posty 868 komentarzy

Cud wcielonego ducha

Yurko - Cud wcielonego ducha, pierwsze słowa z wiersza Cypriana Norwida pt. PISMO, czyli nie szermować, krzyczéć, Lecz całą siłą działać

Samolot Widmo

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Już kiedyś na Salonie24 toczyła się dyskusja (LordJim) nad zdjęciem z zamazanym numerem tupolewa. Dyskusja nie zakończyła definitywnie tego tematu..

W sytuacji upływającego czasu (ponad 2 lata PO katastrofie), w sytuacji ścierania się dwóch koncepcji nt przebiegu zdarzeń dnia 10.04.2010 wracamy do tego wątku.

 

Mamy więc zdjęcia wcześniej opublikowane i te, które pojawiły się jakiś czas na stronie internetowej www.pomniksmolensk.pl. Najbardziej charakterystyczna cecha tych zdjęć, to zamazany numer (obcięty od dołu 101) i przebijający spod retuszu numer 102. To tak jakby ktoś nie mógł się zdecydować, który numer jest właściwy.Miejsca, które będą omawiane zaznaczono literkami A, B i C., oraz zobaczymy kilka kadrów ze zbliżeniami szczegółów. 

 

Teraz zdjęcie z danymi exif: podawanymi z datą 10.04.2010, g 07.08.30

 

 

oraz drugie zdjęcie:

 

 

... z danymi exif i datą  09.04.2010, g. 21.16

inna przeglądarka podała tę samą datę i podobną godzinę. 22:16:19

 

 

Wszystkie zdjęcia, te wcześniejsze, jak i te z pomnikasmolensk nosza tę samą tj identyczną "poprawkę", retusz przy numerze. To nie jedyna POprawka. Jest ich więcej. Samolot stoi w identycznym miejscu, w tej samej odległości za masztami, widocznymi w dali za nim. Ten sam kąt wykonania zdjęcia, te same warunki atmosferyczne, kolor nieba i chmury, odległość.

Czy była ingerencja - mamy to samo zdjęcie, lub dwa zrobione jedno po drugim (samochody) i dwie różne daty. Oponent powie - że dane exif można zmienić. Owszem, wszelkie dane "cyfrowe" są bardzo łatwe (dla specjalisty) do podrobienia/spreparowania. Do tego, nie ma sposobu na stwierdzenie, czy takie zdjęcie było preparowane, czy nie. Z zastrzeżeniem, że jeśli dane były zakodowane, a kody dostępu znamy i jesteśmy pewni, że nie wyciekły

Daty jednak pozostają różne, a zdjęcia łudząco podobne.

W analizie pomijamy "schodkowanie" konturów obiektów, które może być spowodowane kompresją stratną zdjęcia. Zdjęcie kadrowane, datowane na 9.10 zostało nałożone na zdjęcie z 10tego.

 

 

Zdjęcie z datą 9tego wykadrowano, ale data pozostała. FIzycznie niemożliwe jest, by , fotograf stał w identycznym miejscu dwukrotnie i panowały te same warunki pogodowe. O taką zbieżność trudno uwierzyć.

Użyto też trybu mieszania warstw, by lepiej wszystko sprawdzić. Widać to na przesłanych kadrach zbliżeń na numery, oraz zdjęcia całościowego.

Kadry ze starszych zdjęć.

 

 

Na poniższym zdjęciu widzimy jak krajobraz "wchodzi" - wcina się w samolot. Błąd retuszera powstał przy wycinaniu konturu samolotu narzędziem lasso w programie do edycji grafiki.

 

 

Kolejny kadr C pokazuje jakby sylwetkę, ale gdzie są nogi? Brakuje stóp.

 

 

Można jeszcze zajrzeć pod samochód - widoczna między kołami "wklejka"

 

 

Zdjęcie z 9tego nałożono bez pasowania na te z 10tego, oto rezultat:

 

 

Po nałożeniu jednego zdjęcia na drugie (operujemy warstwami w Photoshop) okazuje się, że zdjęcia pokrywają się, z tą różnicą, że w wykadrowanym lekko zmieniono kąt zdjęcia i proporcje. Miejsce postoju samolotu, kąt i odległość zrobienia zdjęcia pozostają identyczne, bądź prawie identyczne (patrz maszty za samolotem i ich wzajemna relacja względem siebie i samolotu). Absurdem jest twierdzić, by pogoda "zawisła" na kilkanaście godzin plus światło. Chmury bowiem są identyczne, kolorystyka i ich pasma. Fizycznie niemożliwe - pogoda 9tego wieczorem i ranek 10tego.

Zdjęcia po dopasowaniu

 

 

Widdzimy, że zdjęcie z 9tego zostało lekko rozjaśnione.

 

 

zdjęcie po dopasowaniu jasności.

Zwracam uwagę na zdjęcia porównawcze "po ściemnieniu", "przed dopasowaniem", "po dopasowaniu".

Zdjęcie "przed dopasowaniem" pokazuje stopień lekkiego zniekształcenia", poza tym reszta bez zmian. Można to też wytłumaczyć tym, (także obecność samochodów przed samolotem), że wykonano dwa zdjęcia jedno po drugim w krótkim odstępie czasu ale było to jednego dnia, w zbliżonym czasie dnia 9.04.2010r.

Ale nie są to zdjęcia z różnych dni 9 tego i 10tego..

Proszę powiększyć zdjęcie i przyjrzeć się trzem ciemnym sylwetkom - retusz ich głów wszedł na powierzchnię samolotu, brak w tych miejscach konturu samolotu (przerwa), widoczne jest rozmycie (rozpylenie). Pojedyńcza sylwetka patrząca w prawo (od str naszej)  też ma głowę nie do końca pełną ... (ścięcie) i uciętą lewą nogę (bez stopy).

 

 

 

Jeśli zdjęcia mają być dowodem na wylot 10tego, to po co ingerencja, retusze? Wystarczyło zamieścić oryginalne zdjęcie, prawda?

Te przedstawione zostały wykonane w jednym miejscu i jednego dnia. Wskazują na to warunki pogodowe i wcześniej wymienione czynniki.

Obecne zdjęcia na pomnikusmolensk zostały w stosunku do tych wcześniej istniejących w internecie, poprawione, wygładzone. Pora jednak i pogoda pozostała ta sama, oraz błędy retuszera.

Stwierdzenie tych danych stawia zdjęcia pokazane na stronie pomniksmolensk.pl pod dużym znakiem zapytania i nie mogą być one dowodem na wylot Delegacji dnia 10.04.2010.

KOMENTARZE

 • re
  Ciekawy temat, wrócę do niego w wolnej chwili

  Pozdrawiam
 • @
  http://zamach.eu/120930/Untitled_1.html
 • Tandeciarze
  Kto to robił? Jakiś domowy "profesjonalny skład dtp" za 5 zł? To jest po prostu niechlujne. BTW - wymiana nieba, dodatnie samochodów, ludzi i ruszenie masztów to żaden problem. Dlaczego ograniczono się do najprostszych dodatków a nawet to spieprzono?
 • kropka nad ...
  To tylko stawia kropkę nad "i" że "nasz nierząd" jest umoczony w zbrodnię Smoleńską. Bardzo dobrze to przedstawił w swoim materiale p.Gawroński

  http://poloniae.nowyekran.pl/post/69736,smolensk-i-pytanie-bez-odpowiedzi
 • re
  Bardzo ciekawy temat! Nie zwracał uwagi przedtem na to, należy pomyśleć nad tym.
  Dodam:

  http://youtu.be/d2CsccVeH-w
 • @Zerro 08:15:40
  Sądzę, że wyjaśnienia próby fałszowaniu numerów samolotu trzeba szukać dnia 7 kwietnia i lotu delegacji Tuska dwoma samolotami. Na tych zdjęciach samolot wycinano, wklejano w realia na zamówienie. Prawdopodobnie w Gimpie, tylko ktoś słabo panował nad lassem i przeoczył wiele detali. Pokazałem niektóre, ale jest ich więcej, choć do dyskusji. Obecnie numer 101 nadal od dołu ucięty, choć 102 już zamazana. Pozdrawiam
 • @Acontrario 22:37:25
  To czekam i pozdrawiam.
 • @KOSSOBOR 01:24:20
  Otóż to. Ukłony
 • 5*, oczywiście
  Kropka nad "i"...
  Podziwiam dociekliwość, precyzję badań...
  Jesteś wielki, Yurko!
 • @KOSSOBOR 01:24:20
  Ogon faktycznie leży nie wywrócony, a zaciek do góry spływa. Ukłony.
 • @AnnaZofia 08:43:36
  Aniu, w służbie Najjaśniejszej jesteśmy. Podziw dla Twej pracowitości i odwagi. Pozdrawiam
 • @Yurko 08:48:44
  Good job, jak mówią Indianie :o)
 • @Yurko 08:48:44
  Jakbym miał zlecenie to bym zaczął np. tak ;o)
  http://img30.otofotki.pl/obrazki/zj419_IMG00078-_rprsrew_lJ.jpg

  Wracając do historii tych fotek z s24... 10.112011 filmik i fotki umieścił jeden z blogerów s24 w swojej notce. Po kilku moich wpisach wskazujących na wątpliwość pochodzenia tych fotek grupa GIMANU mająca zawsze "tyle do powiedzenia" podkuliła ogony i zwiała wraz z notką :o) Screenshota strony mam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej